• Nasza szkoła

• Szkoła Podstawowa w Małych Walichnowach to placówka, której Organem Prowadzącym jest Gmina Pelplin.

W jej skład, od 2019 roku, wchodzi oddział przedszkolny popularnie zwany „Zerówką” oraz klasy I – VIII. Uczęszczają do niej dzieci (z obwodu) zamieszkałe w miejscowościach: Międzyłęż oraz Małe Walichnowy. Szkoła przyjmuje również dzieci spoza obwodu z miejscowości Wielkie Walichnowy (uczęszczanie do naszej placówki podyktowane jest tradycjami rodzinnymi oraz bliskim położeniem). Mieszkańcy wszystkich trzech wsi są zaangażowani w pomoc szkole i wspierają jej działania. Rodzice bardzo chętnie organizują festyny, pikniki oraz imprezy okolicznościowe. W ostatnich latach, ze względu na niż demograficzny, zmniejszyła się liczba uczniów: w klasach I – VIII do około 100 uczniów, a w oddziale przedszkolnym: 12-15 dzieci. Nieliczna społeczność uczniowska tworzy środowisko osób, które się zna i wzajemnie sobie pomaga.

• Szkoła położona jest na niewielkiej i pięknej Nizinie Walichnowskiej, co sprzyja wszechstronnemu rozwojowi naszych uczniów poprzez udział w licznych projektach i działaniach związanych z ochroną przyrody najbliższej okolicy oraz dziedzictwa kulturowego.

W placówce stawiamy głównie na rozwój sportowy naszych uczniów oraz przygotowanie do życia w nowoczesnym społeczeństwie. Wszyscy mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach sportowych SKS organizowanych przy współpracy Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego oraz Organu Prowadzącego. Na terenie szkoły odbywają się dodatkowe zajęcia dla uczniów zdolnych oraz zajęcia wspierające dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi (logopedia, terapia pedagogiczna, rewalidacja, gimnastyka korekcyjna). Współpracujemy z Polskim Towarzystwem Dysleksji współorganizując konkursy na szczeblu wojewódzkim „Ortograficzne Łamigłówki”. Na terenie szkoły już od 24 lat odbywa się Gminny Konkurs Recytatorski, w którym biorą udział dzieci z całej gminy. Do tradycji szkoły należy również organizacja Gminnego Turnieju Piłki Nożnej dla uczniów klas I – III oraz Turnieju Unihokeja o Puchar Dyrektora Szkoły.

Dokładamy wszelkich starań, aby uczniowie w naszej placówce czuli się pewnie i bezpiecznie oraz osiągali sukcesy na miarę swoich możliwości.