• Konkurs Ortograficzne Łamigłówki

• Od 2010 r. szkoła nasza w Małych Walichnowach współpracuje z Polskim Towarzystwem Dysleksji w Gdańsku. W ramach naszej współpracy szkoła nasza została wytypowana do organizowania konkursu Ortograficzne Łamigłówki na terenie gminy Pelplin.

Organizatorem głównym Wojewódzkiego Projektu jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 5 w Gdańsku oraz Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie pracy z uczniami z dysleksją rozwojową nad usprawnianiem czytania i pisania.

Projekt wpisał się w aktualne zmiany zachodzące w edukacji w zakresie opieki psychologiczno-pedagogicznej nad uczniami ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi.

• Do konkursu corocznie przystępują uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Pelplinie, uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Polskim Gronowie, uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kulicach, uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rajkowach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Małych Walichnowach.

Uczestnicy, którzy biorą udział w konkursie, oceniani są w dwóch kategoriach tj. uczniowie piszą test ze znajomości zasad ortograficznych oraz wykonują pracę plastyczno–ortograficzną. Po napisaniu testu i zaprezentowaniu swoich projektów uczestnicy oraz ich opiekunowie zapraszani są na słodki poczęstunek oraz na prezentację filmu.

Katarzyna Korda